7 Temmuz 2017 Cuma

Nasıl Kilo Verdim ? ( Güncellendi :)

İnstagram hesabımda pilates videoları çekmeye başladığımdan beri mesaj yağmaya başladı.. Konumuz kilo vermek tabii ki :)

Öncelikle kilo geçmişimden bahsederek başlamak istiyorum.. Talep ettiğiniz gibi uzun uzun yazacağım :)
Çok kilolu biri olmadım hayatım boyunca.. Hatta kilolu bile sayılmazdım.. Ama hep bir kontrol altına alma durumunda oldum kendimi.. İpin ucunu kaçırırsam hızla kilo alabilecek bir yapıya sahip olduğumu farkettim ergenlik dönemimden itibaren.. Sonrasında zaten troid hastası olduğum ortaya çıkınca boşa hissetmediğimi anladım bunu.. Gerçi sonra troid de değilsin geçmiş dediler ama bilemiyorum :)

Rakamsal olarak bakarsak standart bana göre olmam gereken, kendimi normal hissettiğim kilo :55 
Hayatım boyunca ( hamileliklerim hariç ) en fazla 61.5 kilo oldum.. Dur dediğim rakam bu benim.. Yine doğum sonrası dönemler dışında hayatım boyunca 2 kez  60 ve 61.5 kilo oldum..
Belli bir yaştan sonra en zayıf olduğum kilo ise : 48


İlki, eşim ( o zaman sadece sevgilimdi :) askere gittiği zaman, moral bozukluğuyla ipin ucunu kaçırmam  dolayısıyla oldu.. Ve gelmesine bir kaç ay kalana kadar kilo vermek için hiç bir çabam olmadı..
Onun gelmesiyle birlikte 2002 yılında Turkcell Türkiye Turu'na çıktık.. Ben Nokia için çalışıyordum. Eşim askerdeyken Nokia'nın yeni telefonunu tanıtmak üzere bir 15 gün Turkcell tarafından tura dahil edilmiştim zaten.. Ancak işim bittikten bir kaç sonra Türkiye Turu'nun yaz döneminde de onlarla birlikte olmamı istediler. Aynı zamanda bir de fotoğrafçı arıyorlardı.. Eşimin askerden dönmesine denk gelmişti onu tavsiye ettim görüşmeler sonucunda kabul edildi ve 2 ay sürecek tura birlikte katıldık. Büyük bir ekiptik. Ben Turkcell Tırı içinde telefon tanıtıyordum Yasin ise tüm aktiviteleri fotoğraflayıp hem basına servis ediyor hem Turkcell'in internet sitesini oluşturuyordu..
2 ay boyunca Marmara Bölgesi Silivri den başlayıp, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi olmak üzere tüm kıyı şeridi gezdik tatil mekanlarında hem tatil yapıp hem çalıştık..

İşte ortam o kadar müsaitti ki inanılmaz disiplinli bir diyete başladım ben turda.. Çünkü otellerde kalıyorduk.. Her türlü besini zahmetsiz, hazır olarak bulabiliyordum. Çalışırken yemeklerimizi yine Turkcell karşılıyor belli yerlerle anlaşmış oluyorlar direk oralara gidiyorduk.. Izgaradan salataya diyete özel ne istersem zahmetsizce ulaşıyordum.. Otellerin spor salonlarını kullanabiliyordum.. Gündüz deniz ve havuzda kalori yakıp akşam üstü çalışmaya başlıyorduk.. Gece yarısı işimiz bitip otelimize geçiyorduk.. 

Aslında yeme içme bakımından rüya gibi bir şeydi açık büfe otel menüsü ve sınırsız istediğinizi yiyebileceğiniz mekanlar.. Ama nasıl bir irade varsa ben de o zaman, Çorba, salata, ızgara, meyve vs. dışında hiç bir şeye elimi sürmeyip önlerinden geçip gidiyordum..
Gittiğimiz restauranlarda herkes sipariş yağdırırken benimki fiks çorba, ızgara, salata şeklindeydi :) 

Turdaki herkes başta tığ gibiyken bitirdiğimizde inanılmaz kilo aldılar öyle böyle değil.. Ben ise 
turu 48 kilo olarak bitirdim..  

Bu rakamsal olarak ( doğumlar hariç ) verdiğim en çok kiloydu.. Toplamda 12 kilo..

Ama şimdi spora başladıktan sonra farkettim ki, spora ağırlık vererek o güzel nimetlerden bu kadar mahrum kalmadan da verebilirdim o kadar kiloyu.. Otellerin spor salonunda sadece koşu bandını ve bisikleti kullanıyordum bilgim olmadığı için. Oysa şimdi yağdan kilo vermek ile kasdan kilo vermek arasındaki farkı öğrendim.. Ağırlık çalışıyorum.. Ve bu yüzden şu an 54 kilo iken, o zaman ki 48 kilo halimdeki gibi görünüyorum..

Hatta 48 kilo iken 36 bedendim.. Şu an 54 kilo 34 bedenim.. 

***

HAMİLELİK DÖNEMİ KİLOLARIM

En çok sorulanlardan biri de hamileliklerimde kaçar kilo aldığım.. 

Her iki hamileliğime de 55 kilo ile başlayıp, 74 kilo ile bitirdim.. 
Oğlum 3.300, kızım 3.400 kilo doğdu..

Normal doğum planlamıştım oğlumda ancak doğumun bir türlü başlamaması sonunda 13 saat suni sancı deneyimiyle, sonunda sezeryane alındım..
Kızımda direk sezeryan oldum..

Her iki doğumdan da 66 kilo ile çıktım..

Ve her iki doğumumdan sonrada 1 ay içinde aylık periyodlarım başladı ve tahminimden kısa sürede eski halime döndüm.. 
Oğlumu da kızımı da 2 yaşlarına kadar emzirdim.. Bu süreçte ne bulursam yiyip içtiğim halde kilo almadım.. Emzirmenin yaradığı annelerdenim..

Ancak özellikle kızımı sütten kestikten sonra kilo almaya başladım.. Yine 60'a kadar çıktım ve 2-3 yıl kadar 1-2 kilo versem de uğraşmama rağmen gene bi şekilde 60'ı buldum.. Hatta bi ara ipin ucunu koyverip 61.5'a kadar çıktım..

Yaşın ve troidin ( kızımın hamileliği sırasında çıktı çünkü troid sorunum, uzun süre ilaç kullandım ve yakın zamanda artık hasta değilsin yanıtını aldım ) getirdiği etkenlerden dolayı sanırım baktım öyle az yemekle falan kilo veremiyorum artık, spora başlama motivasyonum bu şekilde oldu..

***

Tartıda 61.5 gördükten bir süre sonra pilatese başladım. Bir kaç ay içinde pilates benim vücudumu şekillendirdi bir toparlanma bir daralma söz konusu oldu. Yürüyüşte yaptığım için 1.2 kilo kadar da vermişim lakin asıl ve beklenmedik sonucu fitness'a başlayınca aldım.. 

Bu yılın ocak ayı sonunda fitnessa başladığım gün ilk ölçümümde 60.3 kiloydum.. Yağ, kas ve su oranım olması gereken gibi değildi.. Buna rağmen vücut yaşım 24 çıktı bu güzel bir şeydi ama :)

Boyum 1.60 Boyuma göre olmam gereken kilo ölçüme göre 56.3'tü.. Yani 4 kilo fazlam vardı.. 

Lakin ben henüz fitness hakkında bilgi sahibi olmadığım ve ne kadar kilo verirsem o kadar zayıf görünürüm anlayışında olduğum için daha fazla vermek istiyordum tabii.. Bana göre 10 kilodan fazla vermeli, yine 48'e düşmeliydim.. 

Hocalarım bana özel bir program çıkardılar.. Bu ölçümler sonrasında herkese ayrı bir program çıkarılıyor.. Ben karın bölgemdeki yumuşaklık ve doğumlardan kaynaklı sarkmadan şikayetçi olduğum için benim programın karın ağırlıklı.. Basen bölgesinden şikayetçi olanlara ise ona göre program yazılıyor mesela..
Buradaki yazımda Fitness ve Pilates hakkında bilgi vermiş, salonların işleyiş biçiminden bahsetmiştim.. Okumadıysanız muhakkak okuyun derim.. 

Açıkcası bu kadar hızlı sonuç almayı beklemiyordum Fitnessdan.. 2. ölçümümde 1.6 kilo vermiştim bile 58.7 olmuştum üstelik bunu hiç anlamadan ve çoğunlukla yağdan vermiş, kas oranımı arttırmıştım.. Yani 1.6 kilodan daha fazla vermiş gibi görünüyordum.. 


Bunlarda benim ölçüm kağıtlarım.. İlki ilk başladığım gün, ocak sonu..


Sol en üstteki ise bugün ki ölçüm kağıdım.. Dikkat ederseniz onun üzeri çizili değil.. Çünkü her ölçümde üzerini çizerek, diğer ölçümde şu kadarmışsın, şimdi bu kadar olmuşsun, yağdan şu kadar vermişsin, kas oranın bu kadar artmış şeklimde bilgi veriyor hocalar.. 
Bugün şöyle bi baktı kağıdıma hoca güldü hiç bir şey anlatmayacağım her şey harika her şey istediğimiz gibi süper hadi git harikasın diyecek bi şeyim yok sana dedi kağıdımı elime tutuşturdu yolladı beni  :)Hocalarım ayrı ayrı çok tatlı <3 Seansımın en çalışkan en başarılı çekirgesi olduğumu da belirteyim haha :)

***

Yağdan/kastan verme olayını da burda öğrendim.. Amacımız kilo vermek değil yağ yağmak ve kas oranını arttırmak olmalı.. Hocalarım bu şekilde anlattılar en başta.. Mesela 48 kilo olduğumda kilo vermiştim.. Şimdi yağ yakarak ve kas yaparak 54 kiloyum. Ama 48 kilo halimden daha sıkı ve daha ince görünüyorum.. 

Yukarıda yazdığım gibi 48 kilo iken 36 bedendim
54 kilo iken 34 bedenim

Veya bir başka örnekle : İki kişi aynı boyda ve aynı kiloda iken, biri diğerinden daha zayıf ve fit görünür.İşte bunun sebebi de daha kilolu görünenin yağ oranının fazla olmasıdır..

Aşağıdaki görsel durumu anlamamıza yardımcı olacaktır.. 


Bu olayı kavradıktan sonra her şey daha kolaylaştı.. 58.7'den 56.3'e, ordan 55.2'ye ve bugün 54.1'e kadar kilo vermeye devam ettim..


Peki nasıl yağ yakımını hızlandırıp, kas oranını arttırabilir, ne yaparsak sağlıklı kilo verebiliriz..?

Bol bol su içmek : Su içmek benim için o kadar zor ki anlatamam.. Günlerce içmesem aramam aklıma bile gelmez. Bu durumu çok çay içiyor olmama bağlayanlar oluyor lakin öyle değil çay veya başka bir şey içmesem de su içmiyorum.. Su ile aramdaki bu soğukluğun bir sürü zararı var-dı tabii bana..

Artık içiyorum..  Eğitmenin bir ölçüm sırasında ne kadar su içersen o derece yağ yakacaksın dedi bana.. Bu cümle hafızama yer etti.. Yine severek içmiyorum ama kendimi zorluyorum hatta bir kaç yöntem keşfettim bu sayede daha kolaylaşıyor..

Mesela farkettim ki zorlasam da evde su tüketimim daha düşük, dışarı çıktığımda elimde şişe varsa istem dışı sürekli su içiyorum.. Bu yüzden sık sık dışarı çıkıyorum ve yanımda yedek şişe bulunduruyorum..

Bardağa su doldurup içmeye de üşendiğimi farkettim. Gülmeyin :) Bu yüzden evde de kendime özel şişemi kafama dikerek içiyorum..

Ve yine keşfettim ki suyun içine çeşitli şeyler katmakta içimini kolaylaştırıyor.. Elma, tarçın, maydanoz, limon, nane yaprakları gibi.. Hepsini bi araya koymuyoruz istediğiniz kombinasyonu yapabilirsiniz.. Benim favorim elma.. Şişenizin ağzından geçecek şekilde dilimlediğiniz kabuklu elma parçalarını suyun içine katabilirsiniz aroma veriyor.. Ve limon dilimli maydanozlu olanı da en sık yaptıklarımdan.. 
Hatta geçmek bilmeyen, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonum dolayısıyla doktor da tavsiye etmişti. Koskoca doktorun suyunu limonlu iç demesi kendisine garip gelmiş olacak ki, kocakarı ilacı değildir bak limonun içinde x maddesi ( hatırlamıyorum :) var o iyi gelecek diye de eklemişti :)

Velhasıl su içmeden olmuyor arkadaşlar.. Benim gibi su içmeyi sevmeyenleriniz varsa bilin ki suyu çoğaltmadan sağlıklı zayıflamak mümkün değil.. Öyle olsa emin olun ben denerdim :)

Protein içeren besinler tüketmek : Şunu da fitnessa başlayınca öğrendim ki vücudumuz proteini hazmetmek için daha çok enerji harcıyor. Yani protein kilo vermeye ve kas yapımına çok yardımcı.. Hani mutlaka duymuşsunuzdur vücut geliştirenler protein tozu falan kullanır.. 

Yine bir ölçüm sırasında günde en az 2 tane yumurta yediğimi söyleyince, hocam harika diye tepki vermişti.. Hatta bu bazen günde 4 taneye bile çıkabiliyor :) 

İlginç bir şekilde yumurta ile de aramda sevgi-nefret ilişki var :) Mesela normal haşlanmış yumurtayı hiç sevmem ve yiyemem.. Ama haşlanmış yumurtanın üzerinde biraz zeytinyağı gezdirip, limon, pul biber ve nane ile harmanlayınca günde 10 tane bile yiyebilirim..

Çırpılmış yumurtayı hiç tercih etmezken, içine peynir katarsam bambaşka bir yaklaşım sergileyebilirim kendisine..

En ufacık sulu yeri kalmış top yumurta midemi kaldırırken ve tabii ki asla yemezken, çok pişmiş top yumurtaya ise bayılırım..

Yani kendimizi keşfetmemiz ve bakış açımızı değiştirmemiz önemli. Her konuda üstelik.. Baktın olmuyor biraz da öbür taraftan bak gibi :)

Yoğurt, süt, peynir ,ton balığı, tavuk en çok tükettiğim diğer besinler. İnternetten protein içeren besinleri kolaylıkla bulabilirsiniz

Bol hareket etmek / yürüyüş : Eski okuyucularım bilirler önceden neredeyse hiç dışarı çıkmıyordum.. Bunun sağlıksız bir durum olduğunun da farkında değildim.. Artık çok fazla hareket ediyor ve bulduğum her fırsatta yürüyorum. Fırsatım yoksa da oluşturuyorum.. Mesela yakındaki markete gitmek yerine 2 semt ötedeki markete gidip yoğurt almak gibi haha bi insanın hiç mi ortası olmaz :)

Böyle yapmak zorundayım çünkü tıpkı su içmek için kendimi zorladığım gibi yürümek içinde motivasyona, bir bahaneye ihtiyacım var.. Sahilde oturuyorum aslında.. Gidip düzenli yürüyüş yapabilirim ancak boş boş sahil bitene kadar yürüyeyim, sonra dönüp birazda bu tarafa yürüyeyim falan hiç bana göre değil.. Sıkılıyorum.. Benim bi yere gidiyor olmam lazım yürümek için.. Amaçsız şeylerde iyi değilim :)

Araçla veya vesaitle gidilebilecek her yere yürüyorum.. Bizim buraları bilenler için yazacağım onlar daha yi anlayacaktır. Ben Soğuksu sahilde oturuyorum.. Cennet'e, Sultan Murat'a, annemler İstanbul'dayken Kanarya'ya, K.Çekmece merkeze yani yolu müsait olan her yere yürüyorum.. Bilmeyenler için de beni ortada bir yerde farzedin, bu bahsettiğim yerler sağımda,solumda, üst tarafımda vs olmaz üzere bana 3-4 km uzak mesefeler gidiş geliş gün de 7-8 km yürümüş oluyorum..

Bir sürü yeni yer keşfettim bu yürüyüşler esnasında.. Resmen 36 senedir bu çemberin içinde yaşıyorum ama görmediğim bilmediğim bir sürü yer varmış..

Arada E-5 olmayıp yolu müsait olsa Avcılar'a falan da yürüyeceğim ahaha :) Aslında Çekmece köprüsünden Gümüşpala'ya ordan da üst geçitler yoluyla Avcılar' varabilirim düşüncesindeyim bu yönde planlar yapıyorum lakin Yasin yürünebilecek yerler değil oralar diyor.. Amaaa bu denememe engel değil tabii :)

Keşke yurtdışında olduğu gibi bizim burada da bisiklet yolları falan olsaydı.. Her yere bisikletle giderdim..

***

Bu yürüyüşler esnasında ne kadar yol katettiğimi, kaç adım attığımı, kaç kalori harcadığımı, saatte kaç kilometre hızla gittiğimi vs. ise ipadime indirdiğim programla takip ediyorum.. Programın adı Pedometer . Ben bundan memnunum ancak farklı isimler altında aynı işlevi gören bir sürü program var.. Mutlaka indirmenizi tavsiye ederim harcadığınız kaloriyi gördükçe motivasyonunuz artacaktır..

Aşağıdakiler bir kaç günlük yürüyüşlerimin analizleri.. 6 Temmuz da yani 12.444 adım attığım gün hızım daha düşük mesela bakarsanız, o gün arkadaşımla buluşmuştuk geze geze gidiyorduk çünkü.. Alttakilerde ise muhtemelen spora gidiyordum o yolda at gibi koşturuyorum nedense :)


Yine sağlıklı, hızlı ve doğru kilo vermek istiyorsak, ( ki bu verdiğiniz kiloları hoop geri almayın demek oluyor aynı zamanda ) çok hareket edeceğiz kızlar.. Hareketsiz olmuyor ki bu bahsettiklerimin benim büyük bir sorunumu da çözdüğünden bahsedeceğim daha aşağılarda.. Eminim çoğunuz yaşıyor ve çözüm bulamıyorsunuz.. Çünkü ben bulamamıştım.. Taa ki hareketi hayatımın merkezi yapana kadar..

Ağırlık çalışmak : Kas oluşumunun en büyük faktörlerinden biri.. Şu noktaya da parmak basmak isterim ki ağırlık ve kas yapma gibi şeyler sizi ürkütmesin. Spor salonunda diğer üyelerden duyduklarımdan yola çıkarak biliyorum ki bazı insanlar kas yapmaktan hani rambo gibi vücudu olan kadınlar gibi olacaklarını anlıyorlar ve çekiniyorlar :) Ayy ben böyle görünmek istemiyoruuğğmm. Hayır zaten şu kadarcık çalışmayla görünemezsin panik yok :) 

Hayır öyle bir kas yapmaktan bahsetmiyoruz. O bambaşka bir dünya.. Biz yağlarımızı kasa çevirip daha fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşacağız.. Mankenlerin neredeyse tamamı kaslıdır Ebru Şallı tabii ki baş örnek .. Ayrıca Çağla Şıkel çok kaslıdır özellikle baacaklarına dikkat edin bak ( ki çalıştığım bir defile esnasında kendisini çıplak görmüşlüğüm de var. Kulise ayakkabı götürdüm bi baktım karşımda mermerden yapılma 2 metre heykel gibi bi şey var ben şok.. Dışarı bi çıktım millet diyo ki noldu sana ? Dedim nolmadı ki bu kadınsa biz neyiz haha. Psikolojim bozuldu yeminle kaç ay kendime gelemedim o neydi öyle ya diye dolanıyorum etrafta :)

Eda Taşpınar falan gram yağ yok kadında.. O tür bir kaslanmadan bahsediyoruz yani.. Ay keşke hepimiz öyle olsak.. Tez zamanda Allah'ım amiinn :)

Şimdi ağırlık çalışmak için tabii ki en güzeli bir spor salonunda eğitmenle ve aletlerle çalışmak.. Belediye tesislerinde ücretsiz olarak yapabilirsiniz bunu bak mutlaka bi yere başvurun deneyin en azından ne kaybedersiniz.. Ama evde ve sosyal hayatta da bulduğunuz her fırsatı değerlendirin derim. Markete gidişlerinizde o poşetleri taşırken kol çalışıyorsunuz aslında mesela :) Bebeğinizle oynarken onu kollarınızla havaya kaldırın indirin halter misali..  O da çok eğlenecektir :) 

Yine çocuğunuzu ayaklarınızın üstüne oturtup siz yerde yatar vaziyetteyken onu ayaklarınızla havaya kaldırıp indirin.. Rana bunu çok seviyor :) Yine sırtınıza aldığınız çocuğunuzla birlikte squat yapabilirsiniz tadından yenmez.. Şu şişelerinden kendinize dambıl yapın her şeye farklı bir gözle bakın bir sürü şey bulacaksınız eminim. Ben de bu tür videolar ekleyeceğim ınstagram hesabıma ilerleyen günlerde.. 

***
 Yukarıdaki maddeleri yaşam tarzınız haline getirdiğinizde, metabolizmanın hızla çalışacak, yağlarınız kasa dönüşecek, ne kadar kolay kilo verdiğinize şaşıracaksınız.. Metabolizma çalışması ne demek, düzenli tuvalete çıkmak ve çıkamamanın oluşturduğu şişkinlik ve kilo verememe durumunun ortadan kalkması demek..
Pek çoğunuz gibi ben de yıllarca bu konudan muzdariptim ve bitçi çaylarından yardım alarak muhtemelen daha da tembelleştirmiştim metabolizmamı..

Ama yürümeye ve su tüketmeye başladıktan sonra birden bire bu sorunum kendiliğinden ortadan kalktı.. Son aldığım bitçi çayı kutusu elimde kaldı öylece duruyor.. Bu benim için öyle büyük bir sıkıntıydı ki nasıl mutlu olduğumuz anlatamam..

Metabolizma konusunun üstüne düşün, düzene girdiğinizde nasıl kilo vermeye başladığınızı hayretle farkedeceksiniz.. Bu arada böyle bir sorununuz varsa troidle ilgili bir sıkıntı olup olmadığına da mutlaka baktırın derim.. Şu an troid hastası olduğunu bilmeyen çok insan var bununla yaşıyorlar ve henüz haberleri yok.. Bunu bana doktorum söylemişti..
Herhangi bir dahiliye doktoruna başvurup bir Tsh'ıma baktırmak istiyorum acaba troidimle ilgili bir problem olabilir mi demeniz yeterli.. Basit bir kan alımıyla bunu tespit edebiliyorlar sonra eğer varsa bir problem dahiliye doktorunuz sizi yönlendirecektir.. 

Su içme konusuna tekrar değinmişken ilave etmek istediğim br şey var.. Kendimde farkettim ki hani söylendiği gibi günde şu kadar litre su için, işte mutlaka 2 litreyi 3 litreyi tamamlayın gibi dikteler benim motivasyonumu düşürüyor.. Yani ben zaten hiç su içmesem aklıma gelmiyor zorla içiyorum.. Bir de 2 litreyi falan tamamlamaya çalışmak olası değil.. İçemiyorum zaten ben 2 litre deyip bırakıyordum..
Şimdi 2 litre değil,  içebildiğimin en üst noktasına ulaşmak hedefim.. Bazen bir litreyi bile bulamıyorum bazen eminim 2'yi de geçiyorum.. Ve bu şekilde de fayda sağladım.. Normalimin üstünde bir su tüketimine başladığım için, hem fitness ölçümlerime hem metabolizmamın çalışmasına yansıdı..

Yani sizin de motivasyonunuz kırılmasın.. Yarışınız kendinizle olsun.. Yani yapabileceğimin en iyisini yapacağım ve her geçen gün bir öncekinden daha fazla yol katedeceğim diye düşünün..

***
Motivasyon konusunda en büyük yardımcılardan biri de müzik.. İtiraf etmeliyim bazen yürümek veya bi yere gitmek zor geliyor.. Ama biliyorum ki olay dışarı çıkana kadar.. Bu yüzden kendimi zorlayıp hazırlanıyorum kulaklığı kulağıma takıp son ses müziği de açtıktan sonra apartmandan bir çıkışım var görmeniz lazım :) 
Müzik yürüme hızımı da belirliyor.. Bazen Mp3'ün şarjı bitebiliyor evde oğlumda kullandığı için bazen sabah bi alıyorum elime şarjı bitmiş onsuz yola çıkmama gerektiğinde daha hevessiz ve yavaş yürüyorum.. Bunu ulaşacağım yere her zamankinden da uzun sürede ulaşınca farkediyorum..

Salonda sürekli yüksek sesli müzik var.. Ve farkında olmadan ritim duygusuyla hareket ediyorsunuz.. Hızınıza yansıyor.. Evde de hareketlerimi yaparken kulağımda mp3 var sürekli.. Squat sayılarım ve plank sürem çok uzun benim.. Sıkılıyorum ve bu motivasyonumu düşürüyor.. Sürekli her şeyden sıkılıyorum ve çözüm üretiyorum bilmiyorum farkında mısınız haha kendime yaşamayı öğrenmişim :)
İşte 100 tane squatı saymak işkence bana.. Artık saymıyorum belirlediğim şarkılar bitene kadar yapıyorum zaten sayı tamamlanmış oluyor.. Hatta gaza gelip bazen aşıyorum bile.. Üstelik hareketli parçalar olmak zorunda da değil.. Size hitap eden her tür praça motivasyon sebebiniz olabilir, ona uygun bir hareket mutlaka vardır..

Çok fazla var ancak şimdilik Mp3'üm de bulunan bir kaç parça ismi bırakıyorum buraya.. Üzerlerini tıklayıp direk dinleyebilirsiniz. Fakat asıl motivasyonun kulaklıkla sağlandığını unutmayın.. Bu ikisinin sözlerini de mutlaka okuyun ingilizceniz yoksa ve seyredin.. Sadece müziğiyle değil, asıl sözleri ve klipleriyle motive edici sevgili hemcinslerim :) 

***

Ayşe Hatun Önal : Olay  ( Bu kadın ses, müzik kalitesi, altyapısı, klip görselliği vs. harcanıyor. Belirtmeden edemeyeceğim. Çok başka yerlerde olması lazım )
Bunlar üsttekiler daha çok squat parçalarım...

******

Diyet konusuna gelince, hayatım boyunca o listeli diyetlerden hiç birini yapmadım.. Yapamadım.. Evet bildiniz okurken bile sıkılıyorum :) Ne kibrit kutusu kadar peynir ölçebilirim, ne milimetrelik ölçülmüş ekmek dilimleriyle ne de 3-4 tane zeytinle uğraşabilirim.. Özel bir beslenme programım yok.. Olay ölçülü ve sağlıklı beslenmekte çekirgeler..

Şu an günde 2 yumurta mutlaka olmaz üzere canımın istediği her şeyi yiyorum.. Evdekilere ayrı, kendime ayrı yemek hazırlamıyorum.. Ama onlar bir tabak yemeği yarım ekmekle yiyorsa ben 1 parça ekmekle yiyorum.. Salata, sebze ve meyveler normalde de çok sevdiğim şeyler olduğu için zorlanmıyorum.. 
Evde çocuk olması dolayısıyla sık sık kek, kurabiye gibi şeyler pişiyor bizim evde.. Onlardan da mahrum kalmıyorum 1-2 tane veya dilim yiyorum.. Diğer börek, pizza, poğaca gibi şeylerden de aynı şekilde.. 
Çocukların da çok fazla tüketmemesi için abur cubur çok fazla bulundurmuyorum evde.. Nadiren bi coşuyoruz.. Unutmayın evde ne bulundurursanız onu yiyorsunuz.. Çoğu zaman canım bi şey isteyerek dolabın kapağını açıyorum çikolata vs bulsam onu yiyeceğim belki ama yok.. Bir elma alıp tıpış tıpış geri dönüyorum.. 
İlla abur cubur yiyeceksem tercihimi gofretlerden, pirinç patlaklı hafif çikolatalardan yana kullanıyorum.. 
Tatlı krizlerimi daha çok kendi hazırladığım reçelli veya ballı yoğurtlar veya yine kendim hazırladığım hafif sütlü tatlılarla geçiştiriyorum.

Arada ipin ucunu kaçırıyorum.. Dün gece 2 tabak makarna yedim mesela, üstüne bir paket çekirdek, böyle durumlarda hareket oranımı arttırıyorum tartıya yansımıyor.. Misal ben salona 3.5 km yürüyerek gittiğim için genelde koşu bandını kullanmıyorum.. Ama yemeyi abarttığım günlerde ekstra koşu bandında da yürüyorum..

Bu kez daha öncelerinden farklı olarak sporu ve yürümeyi hayatıma dahil ederek kilo verdiğim için, yani yediğimden daha fazlasını yaktığım için, hiç açlık çektiğimi hatırlamıyorum bu yüzden bu 6.5 kiloyu çok kolay vermişim gibi geliyor.. Üstelik 6.5 kilo görünümlü bir 10 kilo falan verdim bence görüntü..

Unutmayın evet çok hızlı kilo verebilirsiniz, ama sonra aynı hızda da alırsınız.. Ayrıca sarkmalar, halsizlik, yorgunluk gibi sağlıksız ve istenmeyen durumlar ortaya çıkar.. Yaşadım bunları ordan biliyorum.. O yüzden sporu, hareketi hayatımızdan eksik etmemeliyiz..

Son olarak ;

Lütfen istemediğiniz hiç bir şeyi yapmayın.. Kimse sıfır beden olmak veya toplumun dayattığı şekilde görünmek zorunda değil.. Eğer kiloya bağlı herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve misal balık etli olmaktan hoşlanıyorsanız öyle kalın.. Bunun psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin.. 

 Biraz kilonuz olması sizi çirkin yapmaz bu bir güzellik kriteri değil.. Spor yapın mutlaka ama kendinize eziyet etmek, belli kalıplara girmek için veya birileri söyledi diye değil, sağlıklı yaşamak, fit olmak için yapın.. 

Ben kendimi hafif ve sağlıklı hissettiğim için, salona giderken sosyalleştiğim, kendimi iyi hissettiğim  ve sadece kendim istediğim için bu yola girdim ve aynı şekilde bunu yapmak isteyenlerin soruları doğrultusunda bu yazıyı hazırladım.. 

Unutmayın nasıl mutluysak öyle, birileri istedi veya eleştirdi diye değil..

Hoşçakalın :)

mutluhayatblog@gmail.com

35 yorum:

 1. Hayırlı geceler en güzel yeriydi sanırım bide hemencecik okunup bitiveriyor ablacim

  YanıtlaSil
 2. Bekliyoruz ablacım 😊arkası yarin

  YanıtlaSil
 3. Ilkay hanim valla tek nefeste okudum cidden.en heyecanli yerinde birakmissiniz spor yapmadan nasil.yag yakariz varmi sizce boyle bisey ....birde boyunuz 1.60 mis ben 1.67 falan dersiniz bekliyordum o kadar uzun duruyosunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef yok hareket mutlaka şart.. Ve evet bir yaşım bir de boyun insanları şaşırtıyor genelde.. Daha uzun duruyorum normalde de ama 1.60'ım :)

   Sil
 4. Çok faydalı bir yazı benim adıma, acayip mutlu oldum okurken ve nasıl olduysa bir önceki bu konuyla ilgili yazıyı kaçırmışım, şimdi onu da okuyup ekstra mutlu oldum... Sizin de yazdığınız gibi bende bel diye bi bölgemin olmadığını düşünüyorum, yanlarda hiç bir incelik yani *bel yok, önden kocaman duran bi *göbek bunlar yüzünden mutsuzlukta tavan yapmış bir *beynim var :))) Sonsuz şükürler olsun sağlık problemim yok en önemlisinin bu olduğunun bilincindeyim Elhamdülillah o ayrı bi konu ama fit olsam fena mı olur :)) O zaman ne yapıyoruz ilk fırsatta spor salonuna koşuyoruz... Bu yazı acayip bir motivasyon oldu benim için çok teşekkür ederim... Sevgilerimle... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel özetlemişsiniz :) Evet her şey için şükürler olsun.. Ben teşekkür ederim ne mutlu bana motive edebildiysem.. Şimdiden kolay gelsin sevgiler

   Sil
 5. çok güzel bayıldım anlattıklarınıza harika bi motivasyon oluyor bize....
  en çok imrendiğim vücut direncinizin artması yorulmamanız...
  devamını bekliyorum heyecanla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim buna ve çok şükür bitirdim artık :) Beni de sporun en mutlu eden yanı bahsettiğiniz direnç artışı oldu..

   Sil
 6. En heyecanlı yerinde bitmiş benim sorunum da tam olarak bu kilo verince halsiz kalıyorum çünkü kastan gidiyor sanirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ve muhtemelen su kaybı da yaşıyorsundur :( Ve yazı artık bitti nihayet :)

   Sil
 7. Çok önemli beklenen bir yazı kaleminize sağlık nasıl bir spor programı uygulamalı nasıl beslenmeli sabırsızlıkla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün bitirdim kendimce yaptıklarımı :)

   Sil
 8. Spor salonuna gitmeden nasil yag yakabiliriz ilkay hanim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gidip eğitmenlerin size özel yazacağıprogramla ağırlık vs çalışmak en güzeli ama gidemiyorsak evde yapılabilecek çok fazla hareket var.. Ve yazıda uzun uzun bahsettiğim bazı şeyleri uygulayabiliriz.. sevgiler

   Sil
 9. Çok güzel merakla devamini bekliyorum:))

  YanıtlaSil
 10. Her seferinde daha uzun sürsün diye en baştan okuyan bu benmiyimm acep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır Hili Birtek Sen Değilsin 😉

   Sil
 11. Cok guzel anlatmissiniz :) bayildim :) suan sezlongta resmen miskinlik yapiyorum ama bunu okuduktan sonra taş olan plaja aldiris etmeden terliksiz koşasim geldi:) Emeginize saglik :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler yorumunuz için lakin benimde şezlongda miskinlik yapasım geldi haha :) Sevgiler <3

   Sil
 12. merhaba
  faydalı bir yazı olmuş. ben de doğum kilolarından kurtulmak üzere eve eliptik bisiklet aldım
  spor salonuna gidemiyorum çocuklar küçük. siz bu aleti kullanıyor musunuz? kullanıyorsanız nasıl bi programla kullanmak uygun dur. bir de plank ile ilgili bir post bekliyorum ben sahsen😊 bi kaç gündür yapmaya çalışıyorum 20 sn
  sizden ilham alarak. sevgiler.. merve

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba faydalı bulmanıza sevindim :) Eliptik bisiklet salonda var evet ama kullanmıyorum ben.. Önümüzdeki hafta programım değişecek bakalım belki yeni programımda vardır.. Plankla ilgili pek yazacak bir şey yok ama bir kaç fotoğraf paylaşırım.. Instagram hesabımda da vardı gerçi.. 20 saniye çok güzel tebrikler aynen devam arttırarak :) sevgiler

   Sil
 13. Bende k.çekmecede oturuyorum.hangi spor salonu .nolur yazarmısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Salonumu paylaşmayı tercih etmiyorum şu an.. Sevgiler :)

   Sil
 14. Ellerine, yüreğine sağlık İlkaycığım.
  Bana motivasyon oldu yazın ve de tavsiye parçaların. Kaç zamandır spor eşyalarımı arabaya atıp işten eve evden işe götürüyordum. Güya iş çıkışı arabayı bir park kenarına çekip yürüyüş yaparım diye ama acayip üşeniyordum. Halbuki geçen sene iki günde bir deli gibi yürüyen ben, bu sene üşengeçliğin dibine vurdum. Ama buraya kadar artık. Kendime ve herkesin huzurunda sana:) söz veriyorum daha zinde ve aktif olmak için bahaneleri bir kenara bırakıyorum. Buraya da not düşüyorum. Sonucu inşallah paylaşacağım.
  Sevgilerimle
  Hatice

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika :) Çok sevindim sonucu merakla bekliyorum :) Çok sevgiler benden de

   Sil
 15. Aa devami da varmis iyi ki tekrar bakmisim ben de umarim cocuklari buyutur daha ozgur olurum tabii ki cok sukur verene ama su an sadece kendi capimda saglikli beslenip size imrenecegim sanirim coook sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlar sağlıkla huzurla büyüsünler bol bol vaktin olacak :) Benden de çok sevgiler..

   Sil
 16. Bu arada cook guzel ve tatlisiniz masallah size

  YanıtlaSil
 17. İlla sıfır beden olmak zorunda değilsiniz, nasıl mutlu hissederseniz öyle olun dediğiniz için teşekkürler. Beden olumlama çok önemli bir konu bence ve buna değinmeniz hoş olmuş. Emeğinize sağlık. Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim görüşlerinizi benimle paylaştığınız için :) Hayırlı günler sevgiler <3

   SilGüzel yorumlarınız için teşekkürler <3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İzleyiciler